لوگو
ایمیل :

info@kimiasard.com

آدرس :

اهواز - ابتدای جاده صنایع فولاد، شهرک صنعتی شماره۳، خیابان صنعت۲

گاز مبرد

مقدمه

گاز فریون در سیستم تبرید و سیکل­ های سرمایشی تراکمی به­ عنوان عامل مبرد به ­کار برده می شود. فریون ­ها معمولا بی­ رنگ، بی ­بو، غیرخورنده و دارای ترکیب پایداری هستند.

در سیستم­ های تبریدی تراکمی، گاز فریون توسط کمپرسور فشرده و متراکم می ­شود و طبق قوانین ترمودینامیک دما و فشار گاز فریون بالاتر می­ رود. فریون داغ شده و از طریق کویل کندانسور و با دفع حرارت، به حالت مایع تغیر حالت داده و سپس بعد از عبور از کویل اواپراتور که دارای فشار کم­تری می­ باشد، گاز مبرد مجدد تغییر حالت داده از حالت مایع به گاز تبدیل شده و موجب جذب حرارت می ­شود. جذب حرارت در قسمت اواپراتور با تولید سرما مساوی است .

فریون ­ها به ­طور­کلی از جنبه ترکیب شیمیایی به سه گروه HCFC و CFC و HFC تقسیم می­ شوند.

فریون و محیط ­زیست

تمامی مبرد­های فریونی اثر مخرب بر محیط ­زیست دارند، یا بر لایه ازون اثر تخریبی دارند و یا باعث گرم شدن کره زمین خواهند شد.

میزان اثر تخریبی بر لایه ازون (ODP) و اثر بر گرمایشی جهانی (GWP) نشان داده می­ شود.

در واقع این گازها با احاطه کردن کره زمین در بالاترین لایه ­های اتمسفر مانند پتویی کره زمین را احاطه کرده و از خروج گرما از کره زمین (اثر گلخانه ­ایی) جلوگیری می نمایند و لذا کره زمین به تدریج گرم تر می­ شود که این پدیده اثرات بسیار مخربی بر روی آب و هوای کره زمین، ذوب شدن یخ ­های قطب شمال و جنوب و تغیرات غیرعادی آب و هوایی مانند خشکسالی، طوفان و سیلاب­ های مهلک دارد.

تولید گازهای فریون در چند دهه اخیر، باعث گردیده است که صدمات جبران­ ناپذیری به محیط­ زیست وارد آید. یکی از این زیان­ ها که روز به روز نیز بیش­تر گسترش می­ یابد، شکاف لایه ازون می باشد که تهدید بسیار خطرناکی برای حیات بر روی کره زمین است.

به ­همین دلیل و اهمیت حیاتی موضوع، دانشمندان و محققان درصدد هستند که گازهای مبرد جایگزینی ارائه دهند که علاوه ­بر تامین خصوصیات ترمودینامیک مناسب، دارای کم­ترین اثرات مخرب زیست ­محیطی را داشته باشند.

از اوایل سال 1980 که دانشمندان از اثرات مخرب فریون­ ها CFC آگاه شدند، سعی در کاهش و یا جایگزین این گونه فریون­ ها نمودند.

در این راستا، در معاهده مونترال در سال 1987 تصمیم به حذف تدریجی فریون ­های گروه CFC از چرخه استفاده در سیستم ­های سرمایشی در مرحله اول و متعاقبا گروه HCFC در مرحله بعد نمودند.

گازهای مبرد در ایرکاندیشن های جرثقیل ­های فولادسازی

نوع گاز مبرد در ایرکاندیشن ­های جرثقیل ­های سایت­ های فولادسازی به ­دلیل شرایط خاص و حرارت زیاد محیط کار تجهیزات، فریون­ های خاص و کم­تر شناخته شده هستند.

می ­توان گفت که یکی از مواردی که ایرکاندیشن­ های جرثقیل ­های فولادسازی از سایر ایرکاندیشن ­های مرسوم، متمایز می ­نماید، نوع گاز مبرد به­ کار رفته در سیستم می­باشد.

در طراحی مقدماتی ایرکاندیشن جرثقیل، علاوه ­بر لحاظ کردن اثرات مخرب زیست ­محیطی، نوع گاز مبرد بر اساس میزان دمای موجود در محیط نصب جرثقیل، انتخاب می ­شود.

به ­عنوان نمونه، جهت ایرکاندیشن جرثقیل­ های سقفی با دمای حداکثر +70°C می­ توان از گاز مبرد R134a که یک مبرد رایج و در بازار فراوان می ­باشد، استفاده نمود.

همچنین در دماهای بیش از +70°C می توان از گازهای مبرد R227ea یا R236fa یا R142b استفاده نمود.

لازم به ذکر است که نوع گاز مبرد استفاده شده در سیستم، نقش تعیین کننده ­ای در قیمت نهایی ایرکاندیشن جرثقیل دارد.

در طراحی اولیه و انتخاب نوع گاز مبرد، خصوصیات گاز مبرد، مد نظر قرار گرفته می ­شود.

خواص گاز مبرد که در طراحی و محاسبات در نظر گرفته می­ شود عبارتند از:

  • دمای بحرانی مبرد (Critical Temperature)
  • دمای جوش در حالت بدون فشار (Boiling Point)
  • چگالی اسمی (Nominal Density)
  • جرم ملوکولی (Molecular Mass)
  • نوع روغن (Oil Type)

تمامی عوامل فوق در طراحی سیستم ایرکاندیشن جرثقیل و انتخاب کمپرسور و کویل­ ها و همچنین در قیمت محصول موثر می ­باشد.

همان گونه که اشاره شد، به­ دلیل شرایط خاص ایرکاندیشن ­های جرثقیل­ های سایت فولادسازی ناچار به­ کاربرد گاز مبرد خاص می ­باشد، که به­ دلیل کم مصرف و ناشناخته بودن به سهولت قابل تهیه و خریداری نبوده و یافت نمی­ شود.

شرکت کیمیاسرد جنوب با بهره­ گیری از سال­ ها تجربه و شناخت عمیق از این گونه گازهای مبرد آمادگی هر گونه مشاوره در انتخاب گاز و یا جایگزین نمودن انواع مبردها و همچنین تامین و فروش گاز مورد نیاز ایرکاندیشن­ ها را دارا می­ باشد.

به ­منظور شناخت بهتر از گازهای مبرد رایج در ایرکاندیشن­ های جرثقیل­ های فولادسازی و سایر صنایع با حرارت محیط خیلی زیاد، جدول به شرح ذیل تهیه شده است.

در این جدول، خصوصیات کلی گازهای مبرد و اثرات زیست­ محیطی و نوع روغن مورد استفاده نیز آورده شده است.

مجددا یادآوری می ­شود که گازهای گروه CFC مانند R114 که در جدول موجود است به­ دلیل اثرات تخریبی بر روی محیط­ زیست از چرخه تولید حذف شده ­اند.

*تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت کیمیا سرد جنوب می باشد*

طراحی توسط آرون ایده فناوری